Jantar noclegi, informacje, atrakcje, wczasy w Jantarze

Ustka

Ustka

Ustka – uzdrowisko, portowe miasto, letnisko, a do tego siedziba władz gminnych – leży u ujścia rzeki Słupia. Kilka stuleci temu Ustka była osadą rybacką, po dzień dzisiejszy ocalały szachulcowe domy rybackie i układ zabudowy średniowiecznej osady.
Portowy charakter starej Ustki w dalszym ciągu odszukać można patrząc na budynek z wieżyczkami Urzędu Celnego z przełomu XIX/XX wieku, budynek z cegły przy ulicy Zaruskiego – jeden z najstarszych spichlerzy, Czerwoną Szopę – starą bazę ratowników morskich a również spirytusownię.

Bez wątpienia jednak, największą atrakcją portu Ustka są mola – zachodnie i wschodnie – które współczesną formę zyskały na przełomie stuleci XIX i XX. Współcześnie do portu wpływają jachty, statki pasażerskie, co więcej okręty – albowiem w Lędowie koło Ustki umiejscowione jest Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. W porcie znajdziemy również liczne smażalnie i tawerny.
W Ustce znajduje się też latarnia – budynek z cegły z końca dziewiętnastego wieku, u nasady wschodniego falochronu. Sama wieża latarni morskiej ma ośmiokątny przekrój, a jej wysokość to więcej niż dwadzieścia jeden metrów. Białe światło, wysyłane z latarni jest widoczne na dystans prawie trzydziestu kilometrów. W wakacje latarnia udostępniana jest turystom do zwiedzania.
Kąpielisko w Ustce, wskutek ujścia rzeczki Słupia odseparowane jest na wschodnie i zachodnie. Główne kąpielisko zlokalizowane jest na plaży wschodniej. Kąpielisko strzeżone jest przez ratowników na długości pięćset metrów. Plaża zachodnia posiada jedno stanowisko ratowników mniej więcej 100 metrów między molami.
W dodatku wzdłuż plaż ciągnie się promenada nadmorska – ukochane miejsce spacerowe wczasowiczów i kuracjuszy. W miejscowości wczasowej znajdziemy również niemało pomników, a najnowszym z nich jest, upamiętniająca aktorkę komediową i kabaretową, Ławeczka Kwiatkowskiej odsłonięta 25 lipca 2012 roku.
Lokalna duża baza turystyczna, oferuje noclegi w Ustce przystosowane do potrzeb nawet wybrednych wczasowiczów. Poza tym, dla uproszczenia komunikacji od 2003 roku Ustkę i Słupsk łączy umowa zwana Dwumiastem m.in. o wspólnej komunikacji autobusowej oraz kolejowej.
Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej o Ustce i jej okolicy zapraszamy na stronę: http://www.ustka.info.pl